Skrzypcowe uniwersum, czyli skrzypcowy świat. Pełen emocji, barw, dźwięków, zwierząt, odgłosów natury i bajek. Taki piękny baśniowy świat staram się przybliżyć dzieciom za pomocą swojego instrumentu w utworach znanych młodym skrzypkom.
Pomysł na ten projekt pojawił się w mojej głowie po wielu rozmowach z nauczycielami oraz w wyniku własnych obserwacji świata dziecięcego i uczniowskiego. Mam nadzieję, że choć w małym stopniu przyczynię się do rozwinięcia wspaniałej dziecięcej wyobraźni i wskażę pomocny kierunek podczas niejednego żmudnego ćwiczenia na skrzypcach.
Drogi Uczniu,
chciałabym, żebyś mógł posłuchać utworu, który zadał Ci Twój nauczyciel skrzypiec. Starałam się grać najładniej, jak umiem. Tak, żebym mogła być dla Ciebie wzorem do naśladowania. Jeśli wyłapiesz jakąś nieczystą nutę lub smyczek, który „kosi” po gryfie, możesz mi zwrócić uwagę! Będę zachwycona Twoją bystrością oraz wnikliwością słuchania.
Drogi Nauczycielu,
mam nadzieję, że moje nagrania faktycznie okażą się pomocne. Opiekę metodyczną w trakcie trwania całego projektu sprawował Profesor Antoni Cofalik, postać znana wszystkim skrzypkom. Nagrania są dopilnowane pod niemal każdym kątem. Moim celem było przybliżenie formy każdego utworu w takim stopniu, żeby uczeń zapamiętał prawidłowe dźwięki, artykulację, rytm, charakter oraz partię fortepianu. Czasem tempa mogą być za szybkie dla dziecka. Zdecydowałam się na to, żeby pokazać, co można wyciągnąć z tych miniatur i jak bardzo mogą być efektowne.
Nagrania obejmują trzy zbiory miniatur na skrzypce i fortepian:
Małe ABC na skrzypce to zbiorek dedykowany najmłodszym dzieciom, zawierający 36 krótkich utworków i piosenek dziecięcych, wspierający ich podczas pierwszych kroków w nauce gry.
W ZOO to cykl miniatur poświęconych wybranym zagadnieniom techniki skrzypcowej, z którymi uczeń powinien się zapoznać w pierwszych latach grania. Wzbogacony barwnym akompaniamentem fortepianowym napisanym przez Romualda Twardowskiego, oddaje charakter dźwiękowych obrazów zwierząt.
Ptaszarnia to kolekcja trzech utworów bardziej wymagających niż pozostałe dwa zbiory. To studium smyczków skaczących (Wróble), tryli i ozdobników (Słowik) oraz artykulacji détaché i koordynacji rąk (Kukułka). Partia fortepianu napisana przez Janinę Garścię jest nie tylko akompaniamentem, ale również niejednokrotnie partią dialogującą ze skrzypkiem.
Oprócz rejestracji dźwiękowej zrealizowano także nagrania wideo oraz wizualizacje generowane przez sztuczną inteligencję, opracowane na podstawie opisów emocji, barwy dźwięku i innych cech percepcyjnych, które powstały we współpracy z dziećmi, nauczycielami i specjalistami od interpretacji muzyki. Realizacja projektu jest odpowiedzią na potrzeby pedagogów i uczniów, wzbogacając dostępne zasoby edukacyjne oraz inspirując młodych muzyków do rozwijania umiejętności w angażujący i nowatorski sposób.
Podziękowania
Bardzo dziękuję Profesorowi Antoniemu Cofalikowi, którego jestem absolwentką, za wszystko. Profesorze, nie ma słów, które oddadzą moją wdzięczność za Pański wkład w moją skrzypcową osobowość.
Dziękuję Pani Profesor Joannie Piotrowskiej, której również jestem absolwentką, za rozmowy, inspiracje i niegasnące wsparcie. Bez Pani istotnej pomocy cały projekt by się nie udał.
Dziękuję mojej Mamie. Mama to mama. Wie wszystko.
Dziękuję Krzysiowi Książkowi za wymarzoną współpracę skrzypka z pianistą, fantastyczne pomysły muzyczne i poczucie humoru.
Dziękuję Pawłowi Małeckiemu za objęcie projektu od A do Z i dopięcie wszystkich guzików tego dźwiękowego garnituru.
Julce Kołpanowicz, Oli Steczkowskiej i Kubie Żurkowi – DZIĘKUJĘ!
Zrealizowano w ramach projektu “Skrzypcowe Uniwersum: Edukacyjne Nagrania dla Młodych Muzyków”. Dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Krajowego Planu Odbudowy dla kultury.
Anna Korczyńska